Leivategu

Leib

Eestlaste toidulaual on rukkileib olnud aastasadade vältel väga olulisel kohal.
Puhast rukkijahu leiba hakkasid meie esivanemad sööma 19. sajandi teisel poolel. Sel ajal hakati kodus pidupäevadeks küpsetama ka peenleiba ning nisujahust saia. Leib oli pühatoit ja seda hinnati ja austati.
Nüüd on jälle jõudnud kätte aeg, kus paljud kodud on täidetud leiva lõhnaga, perenaised ja peremehed kodudes on uuesti leiba küpsetama hakanud. Leib pidi hoidma koos perekonnad ja täitma maja rikkuse ja õnnega.

Esimene kord kui leiva tegemist alustasin sain aru, et see polegi nii lihtne, kui paistab. Kogu see protsess nõuab aega ja kannatust. Alguses võib jääda tainas vedel, seega ei küpse leib korralikult läbi, puudub nägemus, kui palju lisada jahu ja maitseaineid. Lisaks sellele tuleb õppida tundma enda ahju. Oluline on see, mis temperatuuril ja kui kaua leib küpseb. Kõik need pisidetailid võivad saada määravaks leiva küpsemisel. Siinkohal tahaksin öelda tänusõnad Katre Vidderile, kes mind leiva tegemise juures suuresti aitas.
Alguses oli ikka tükk tegemist, et leib korralikult välja tuleks, mõnikord jäi liiga vedel, siis vajus leib keskelt kokku, vahed tulid sisse ja pärast mõningaid näpunäiteid Katrelt sain leiva tegemise pointile pihta.

Retsept millest alustasin: Leiva retsept
NB: kasutan enda toodetes vaid puhtaid jahusorte ja leiva koostisse ei kuulu nisujahu vaid kõrge kvaliteediga Loona talu kiviveskis jahvatatud rukkijahu.

Leivategu:

1) Juuretis segada 1 liitri käesooja veega, Lisada juurde rukkijahu nii palju, et moodustuks keefiri paksune kört  Soovi korral võib lisada ka linnase ekstrakti. Katta kauss pealt rätikuga ja jätta sooja kohta hapnema 8-10tundi.

2) Paksu vahuga käärinud juuretisele lisada maitse järgi soola ja suhkrut, sõltuvalt maitse eelistusest.
Vähehaaval lisada juurde soovitud jahu ( rukkijahu või mitmeviljajahu, ) ja sõtkuda, kuni taigna sisse tuleb „lurts„. Seejärel võtta taignast peotäis juuretisepojake, mis jätta sooja kohta kerkima. Nüüd võib leivataignale lisada seemneid, rosinaid, pähkleid. liha, ürte.Tainas panna vormi ja jätta sooja kohta rätiku alla kerkima tunniks ajaks  Kergita 60kraadi juures ahjus umbes tund aega. Ja seejärel küpseta 200-225kraadi juures umb 60minutit, vahepeal kontrolli kas tuleb kraade maha või juurde keerata. Viimaseks võta leivad ahjust ja võta vormist välja ja pane rätiku alla järelvalmima.
Sooja leiba on raske lõigata, kõigeparem on lasta seista üks 2-3 tundi ja asuda sööma.

Kasutatud allikas:
http://leib.ee/retseptid/

Head katsetamist:)

Minu tehtud valmistised mis põhinevad kõik ühel ja samal leiva retseptil. 

Seemne leib
Leiva kakukesed
eksinud pätsike

puuvilja leib ja kakukesed

leivapätsike punase mütsiga
ampsud punapeedi ja avokaadoga

Koorikleiva pirukas

Juba mõniaeg tagasi oli ühe sõbraga teemaks koorikleib, siis tulin mõttele, et võiks proovida ise teha koorikleiba aga kuna ainuüksi leib ei tundunud kõige ahvatlevam, tegin hoopiski koorikleiva piruka. Õhtul sai juuretis käima pandud ja hommikul kui silmad avasin teadsin, mida sellest teha. Koorikleiva põhjal valimis pirukas kukeseente, sibula, maasuitsusingi, kirsstomatite ja paparikaga ja viimaks segasin kokku muna ja toorjuustu. Maitsestasin ja küpsetasin ahjus 225kraadi juures umb 30minutit. Vahetult enne ahjust välja võtmist lisasin veel riivjuustu. See on väga hea alternatiiv pizzzale ja sobib serveerida nii sooja kui külma eelroana või suupiste ampsuna.

Ahjuplaadi põhja panin õhukese taingakihi. Küpsetasin ahjus taigna krõdedaks, umbes tund aega ja seejärel lisasin piruka põhjale juurviljad, köögiviljad, seened, suitsusingi, muna toorjuustusegu. Küpsetasin 225kraadi juures 30minutit kuniks muna oli hüübinud ja vahetult enne ahjust välja võtmist lisasin riiv juustu.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: